THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Holandská gothic metalová skupina AFTER FOREVER přichází se svým třetím albem „Invisible Circles“. Nicméně za svou nepříliš dlouhou existenci stihli mimo plnohodnotné fošny vydat i slušné množství mini-CD a singlů. Minulé album „Decipher“ jim vyšlo před třemi lety, a tak se naskýtá otázka, kolik se toho změnilo. Odpověď přijde později a bude značně dvojsečná, nyní bych rád pro úplnost přiblížil předchozí počin. „Decipher“ bylo konvenční gothic metalové album, mělo pěkné melodie, zpěv stylu „krázka a zvíře“ a spoustu studiových cukrdlinek. Konvenční ale i ve smyslu, že nebylo ničím zajímavé. Nenacházel jsem důvod se k němu vícekrát vracet, ba naopak. Na „Decipher“ bylo klávesové nádhery a atmosférického make-upu trochu moc a bez přílišného přehánění mohu říci, že šlo o jedno z nejkýčovitějších alb tohoto žánru. A tak není divu, že jsem na nový počin AFTER FOREVER nikterak nečekal. O to příjemnější bylo překvapení, které sebou „Invisible Circles“ přináší.
Nejnápadnější změna a zároveň nejvýraznější prvek celého alba je zpěv sopranistky Floor Jansen. Nemůžu říci jinak, než: „U všech rohatých, ta holka se vypracovala!“. Věřte, nevěřte, ale Floor je fakt vynikající. Během své nepříliš dlouhé kariéry (k AFTER FOREVER se přidala v roce 1997 jako šestnáctiletá) stihla i studium konzervatoře a se svým hlasem se naučila náležitě pracovat. Po stránce hudební se AFTER FOREVER ze svého žánru nepohnuli, nicméně celkové zpracování je o něčem jiném. Pomalé akustické pasáže hrané na klavír, nebo kytaru nabývají působivých rozměrů. Melodie jsou velmi příjemné a střídání partů je nenásilné. Hudba místy nabývá až monumentální grády. Kupříkladu skladba „Sins Of Idealism“, kterou považuji za nejvydařenější kousek alba. Trochu zde postrádám výraznější kytary, které se v ostřejších částech v záplavě zvuků místy ztrácejí. Ale to je spíš subjektivní dojem, než vada na kráse. Místo jednoduchých klávesových efektů si tentokrát skupina najala profesionální houslisty a čelisty, nechybí ani profi-sbor, to je již ovšem dnes standard. Důležité je, že dokázali využít potenciálu, který s sebou hostování smyčců přináší. A není divu, že celkový zvuk alba je vynikající, když mezi pomocníky s mixáží a zvukovou úpravou figurují jména jako Sascha Paeth a Miro. Co bych však v takovéto hudbě nemusel, je growling. Jeho smysl mi zde uniká, čistý mužský zpěv (zde rovněž přítomný) je dostačující.
Zajímavým způsobem Floor zpracovala lyriku alba. Jde o koncepční album, které odráží myšlenky a pocity nechtěného dítěte z rozvrácené rodiny. V bookletu je ke každé skladbě navíc připojen úryvek textu ve stylu: „Můj milý deníčku, život je peklo, rodiče mi stále dávají najevo, jaká jsem pro ně přítěž a brzda v kariéře.“. Na albu jsou navíc obsaženy čistě mluvené (občas křičené) pasáže manželské hádky. Pravděpodobně půjde o velmi vážný spor (na to jsem vzhledem ke své nezkušenosti se stavem manželským musel požádat o konzultaci Shnoffa, redakčního Plzáka – cítím krev, trestná výprava už cválá od Hodonína! – pozn. red. šotka).
Tak či tak, album působí velmi celistvě a obsahuje několik opravdu povedených melodií. I přes značné množství současně zahraných motivů se AFTER FOREVER tentokrát vyvarovali přeplácanosti a kýčovitosti. Smyčcové partie a sbory vkusně přispívají k celkově dobrému dojmu. „Invisible Circles“ je rovněž dobrou ukázkou profesionálně odvedené práce zvukařů a využití potenciálu moderních studií (a to ten výčet studií nalevo ani není kompletní).
AFTER FOREVER udělali citelný krok vpřed.
AFTER FOREVER překvapili. Album obsahuje velmi pěkné melodie, kterým dominuje soprán. Hudba je proměnlivá, nevtíravá, obohacená o četné smyčcové party. Kdo by to čekal, že dovedou dát hudbě takové grády. Nebo je to spíš zásluha zvukařů? Tak či onak, „Invisible Circles“ je výborné album.
7,5 / 10
Floor Jansen
- zpěv
Sander Gommans
- kytara, chrapot
Bas Maas
- kytara, zpěv
Lando van Gils
- klávesy
Luuk van Gerven
- basa
André Borgman
- bicí, akustická kytara
1. Childhood In Minor
2. Beautiful Emptiness
3. Between Love & Fire
4. Sins Of Idealism
5. Eccentric
6. Digital Deceit
7. Through Square Eyes
8. Blind Pain
9. Two Sides
10. Victim Of Choices
11. Reflections
12. Life's Vortex
After Forever (2007)
Remagine (2005)
Invisible Circles (2004)
Exordium (mini-CD) (2003)
Decipher (2001)
Prison of Desire (2000)
Wings of Illusion (Demo) (1999)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Transmission Records
Stopáž: 59:04
Produkce: Hans Pieters a AFTER FOREVER
Studio: Excess Studio (nástroje), Gate Studio(vokály), Pathway Studio (mixáž), Sound Faktory (matering)
No tak treba to tu dať na pravú mieru. Kapelu After Forever mám veľmi rád a nič sa na tom nezmení ani po vypočutí tohto albumu. Ale fakt je, že je to suverénne najslabšie album, aké táto kapela vydala. V porovnaní s predošlým Decipher je to veľká bieda. Zatiaľ čo minulé album patrí k vrcholom celej gotickej scény, s týmto je to úplne inak. Invisible Circles je skrátka jeden veľký chaos. Tie skladby nemajú hlavu a pätu. Snažil som sa im pochopiť, ale nedalo sa. AF to skrátka po kompozičnej stránke nezvládli a vydali zbytočný album, z ktorého som si nič nezapamätal. Nedostatok nápadov sa snažili vykompenzovať šialenou hudbou, z ktorej ma po krátkom čase rozbolela hlava. Dúfam že na mastersi z tohto šlahnutého albumu hrať nebudú. Trochu nad priemerom sú len skladby Beautiful Emptiness, Reflections a Life´s Vortex. Je to jeden veľký zmätok, v ktorom sa nedá orientovať. Ešte to sprznili aj všelijakými obkecávačkami a Floor tiež nepôsobí príjemným dojmom. Nemuseli nasilu vydávať album.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.